Založ si blog

Smrtnosť koronavírusu

 

Aká je smrtnosť (death rate) na koronavírus? Teda aké percento z tých, ktorí sa nakazia týmto vírusom, zomiera?
Dnes môže každý on-line sledovať počty nakazených a počty mŕtvych v každej krajine sveta priam minútu po minúte https://www.worldometers.info/coronavirus.
A teda vidí alebo si ľahko môže vypočítať smrtnosť. Takto spočítaná hodnota je od 0,3% na Islande až po desivých 12% v Taliansku.
Je to možné?
Je. Záleží od toho, akým spôsobom počítame nakazených a akým mŕtvych.
Najpresnejšie a najobjektívnejšie číslo by sme mali vtedy, keby sme otestovali všetkých obyvateľov (krajiny, sveta) a zistili, koľko z nich je alebo bolo nakazených, a koľko z nakazených zomrelo práve na koronavírus.
Ale takto exaktne to nepočítajú ani neevidujú nikde na svete. A ani to takto nie je prakticky možné.

V duchu zásady „o mŕtvych len dobre“ sa pozrime najskôr na mrtvých. Ako vraví prof. Krčméry – je rozdiel zomrieť na koronavírus a zomrieť s koronavírusom.
Ak napríklad zomrie vírusom nakazený mladý motorkár pri havárii po čelnom náraze do stromu, potom by sme ho asi nemali počítať medzi obete vírusu, ale skôr medzi obete riskantnej jazdy alebo vlastnej hlúposti.
Podobne aj keď trochu zložitejšie, to asi bude pri úmrtiach na iné rozšírené choroby, na ktoré ľudia zvyknú umierať aj v mierových časoch (bez koronavírusu). Infarkty, rakovina, mŕtvica. Ešte zložitejšie to bude rozlíšiť pri chronických pľúcnych, obehových, imunitných a ďalších smutne známych ochoreniach, ktoré sa navyše vyskytujú hlavne u starších ľuďoch – tzv. senioroch.
Zdá sa, že v súčasnosti v aktuálnych štatistikách sa v mnohých krajinách ako napríklad v Taliansku, Španielsku a Británii, pripisujú na vrub koronavírusu aj také obete, ktorých primárna príčina úmrtia bolo niečo iné. Výsledkom potom je neodôvodnene vysoká vypočítaná smrtnosť.

Ešte väčší zmätok a nejednotnosť vidíme pri počítaní nakazených (infikovaných). V aktuálnych štatistikách sa medzi nakazených vo väčšine vyspelých  krajín počítajú len tí, ktorým bola táto diagnóza potvrdená genetickým testom (G-test, PCR test). Teda v ich organizme sa v čase, keď im odobrali vzorky (stery), našli živé koronavírusy. Skutočné počty nakazených sú väčšie, mnohonásobne väčšie. Záleží od toho, koľko ľudí z celkovej populácie je testovaných – a to nielen týmito G-testami, ale aj rýchlotestami (R-testy), ktoré zisťujú prítomnosť protilátok na koronavírus (detailnejšia diskusia o oboch druhoch týchto testov je tu : https://johanpp.blog.pravda.sk/2020/03/26/malokarpatsky-genius-linearneho-myslenia-a-koronavirus/). Skutočné počty nakazených sa potom pre rôzne krajiny odhadujú od dvojnásobku až po desaťnásobok takto registrovaných čísel.
Znamená to, že z tohto dôvodu (podhodnotenia počtu nakazených) skutočná reálna smrtnosť je potom dvoj- až desaťnásobne nižšia v porovnaní s oficiálne uvádzanými či vypočítanými číslami.

Keď zohľadníme obidva vyššie uvedené faktory – teda nadhodnotenie počtu mŕtvych a podhodnotenie počtu nakazených, potom reálne (realistickejšie) čísla o smrtnosti budú o dosť nižšie.

V aktuálnom (3. apríla) článku v New Scientist : https://www.newscientist.com/article/2239497-why-we-still-dont-know-what-the-death-rate-is-for-covid-19 sa potom niektorí vedci domnievajú aj na základe tu uvedených ako aj ďalších dát a indícií, že realistické čísla smrtnosti na koronavírus budú niekde pod jedno percento (0,66% v Číne a okolo 0,1% v Taliansku). Všetky tieto čísla však odporúčajú brať s veľkou opatrnosťou, treba si počkať na prvé rozsiahlejšie údaje z masovejšieho použitia R-testov v širšej populácii.

Matovič – inficovaný, zmyslov zbavený

17.04.2021

Znova som raz zhrešil. Porušil som svoju vlastnú prísahu. A zasa som raz sledoval tlačovú besedu nášho spasiteľa. Deväťbolestného Jegora Pomätenoviča ONaNO-a, patróna Slovenska. Nechcem teraz rozoberať obsah a formu jeho vyhlásení ani to, prečo zasa tak vystrájal. Mňa zaujal najmä jeho aktuálny zdravotný stav. Chudáčik. Mal oči plné sĺz a ústa plné nenávisti a [...]

Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte.

28.03.2021

„Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte!“ Povedal svojho času Vasiľ Biľak – blahej pamäti. Bolo to po tzv. normalizácii, krátko po tom, ako zdravé jadro komunistickej strany porazilo oportunistov a revizionistov. „Odpúšťame vám, súdruhovia. Odpúšťame, ale nezabúdame.“ A ešte dávno – takmer 300 rokov – pred Vasiľom tieto slová [...]

Počuli sme slovo blázna 2

28.03.2021

Čítanie z Knihy mnohých tvári svätého Jegora Pomäteného, verš dvanásty. .. a tma bola nad priepasťou a duch Pomätený vznášal sa nad vodami. I riekol Jegor Pomätený „Urobme človeka na môj obraz“. A stalo sa tak. „A urobme ešte viac ľudí. Obyčajných ľudí.“ I stalo sa tak. A videl Jegor, že je to dobré. A nastal večer, a nastalo [...]

ČR Česko Cheb Koronavírus

V Česku klesol počet obyvateľov, umieralo výrazne viac ľudí

14.06.2021 12:16

Počet zomrelých je v Česku najvyšší od roku 1992. Dôvodom je aj pandémia.

petícia, bezpečnosť, chodci, cyklisti

Cyklisti sa chcú cítiť bezpečnejšie, žiadajú 1,5 metra na obiehanie

14.06.2021 12:00

Petícia, ktorú podpísalo vyše 18-tisíc ľudí, žiada, aby zákon striktne určil vodičom povinnosť obiehať cyklistov na ceste vo vzdialenosti 1,5 metra.

Sputnik V

Na vakcínu Sputnik V aktuálne čaká 4752 ľudí

14.06.2021 11:40

Najviac čakateľov, a to 605, je vo vekovej skupine 40 až 44 rokov.

Brusel NATO Summit čaputová naď

Čaputová: Summit NATO je v záujme obrany našich občanov

14.06.2021 11:39, aktualizované: 12:44

Prezidentka sa dnes, spolu s delegáciou, ktorú tvorí aj minister zahraničia Korčok , minister obrany Naď a vedúci Stálej delegácie SR pri NATO Bátor, zúčastní na summite NATO v Bruseli.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 363154x
Priemerná čítanosť článkov: 6155x

Autor blogu

Kategórie