Založ si blog

Súdruh Gottwald obklopený súdruhmi

Keď som zo začiatku a zo zvedavosti sledoval tie úmorné monstrtlačovky slovutného nového predsedu vlády Igora Pomätenoviča deväťbolestného, stále mi niečo pripomínali. Mal som taký déja-vu pocit. Ako keby som to už niekde niekedy videl. Ten obraz neohrozeného vodcu vpredu a jeho verných spolubojovníkov stojacich v pevnom šíku za ním. Potom som tie monstrvystúpenia sledovať prestal. Mám to zakázané zo zdravotných dôvodov, keďže som izolovaný v rizikovej skupine 65+ a musím si zachovať akú-takú imunitu a zdravý rozum. Ale tá scéna, tá kompozícia, ten veľkolepý obraz mi stále mátal v hlave.
No a dnes ráno pri prebudení som si konečne spomenul. Už viem, kde som to videl!
A pritom to bolo len tesne vedľa toho miesta, kde sú aj dnes tie expozície vystavované.

Úrad vlády SR sídli na námestí, ktoré sa dnes volá Námestie slobody. Ale dlhé roky predtým sa toto miesto volalo Gottwaldovo námestie. Stála tam taká socha – presnejšie súsošie. Obrovské monumentálne umelecké dielo s názvom „Súdruh Gottwald obklopený súdruhmi“. Ústredná postava súsošia stojaca v popredí bola stvárnená ako mierne obézny tak 6 metrov vysoký chlap neurčitého veku v dlhom kabáte – Klement Gottwald. A tesne za ním stáli jeho súdružky a súdruhovia, tiež dosť vysokí, ale predsa len o poznanie (cca 1 meter) menší. Všetci sa tvárili nesmierne odhodlane, neohrozene a prísne.
No a to ma trochu vyrušuje. Celkom mi to nesedí. Práve tu je viacero výrazných rozdielov medzi súčasnou realitou a monumentálnou historickou predlohou.

Dnešné šíky rýchlo sa striedajúcich komparzistov zoradené za predsedom vonkoncom nevyzerajú odhodlane ani neohrozene. Pôsobia mĺkvym unaveným až bojazlivým dojmom, ako by (aj) im bolo do plaču. Hľadia smutne do zeme a nie na vodcu pred nimi, ani na svetlú budúcnosť črtajúcu sa na horizonte. A určite to nie sú jeho súdruhovia. Ani súdružky. Nie je medzi nimi žiaden robotník, žiadna roľníčka. Vždy ide o (ním) vybraných popredných špecialistov – odborníkov, spravidla z oblasti medicíny. Niekedy tam stojí aj celé konzílium. Sú tam aj vedci (aj vyslúžilí, aj zaslúžilí), manažéri, ministri, hygienici (hlavní aj pomocní), vojaci, hasiči. Ale nech sa predseda snaží ako vie, nech mení ich zostavu i zaradenie v rojnici za sebou akokoľvek, stále sa mu nedarí dosiahnuť, aby súsošie pôsobilo na široké masy impozantne a mobilizujúco.
Nie.  Nie je to súdruh Gottwald obklopený súdruhmi.
Nie, toto nie je Rio de Janeiro!

Ale je to tak lepšie alebo horšie?

OČKOVANCI A PREKONANCI

20.11.2021

Je to jasné. Treba nám rozšíriť slovnú zásobu. Slovník slovenského jazyka. Počas pandémie Covidu sa v tzv. úradnej reči dnes už veľmi často objavuje slovné spojenie označujúce človeka, ktorý je zaočkovaný (proti COVIDu) a potom ďalšiu veľkú skupinu jedincov, ktorí chorobu (COVID) prekonali. Viacslovné formulácie označujúce takýchto jednotlivcov sú dosť [...]

Matovič – inficovaný, zmyslov zbavený

17.04.2021

Znova som raz zhrešil. Porušil som svoju vlastnú prísahu. A zasa som raz sledoval tlačovú besedu nášho spasiteľa. Deväťbolestného Jegora Pomätenoviča ONaNO-a, patróna Slovenska. Nechcem teraz rozoberať obsah a formu jeho vyhlásení ani to, prečo zasa tak vystrájal. Mňa zaujal najmä jeho aktuálny zdravotný stav. Chudáčik. Mal oči plné sĺz a ústa plné nenávisti a [...]

Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte.

28.03.2021

„Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte!“ Povedal svojho času Vasiľ Biľak – blahej pamäti. Bolo to po tzv. normalizácii, krátko po tom, ako zdravé jadro komunistickej strany porazilo oportunistov a revizionistov. „Odpúšťame vám, súdruhovia. Odpúšťame, ale nezabúdame.“ A ešte dávno – takmer 300 rokov – pred Vasiľom tieto slová [...]

Explainer Middle East Armed Groups

Izrael zvažoval odvetný útok na Irán, ale odložil ho. Už dvakrát

18.04.2024 07:02

Izrael sa zaviazal, že na iránsky útok odpovie. Jeho hlavný západný spojenec - USA - však s takýmto postupom nesúhlasí.

Tatranský národný park (TANAP)

Vysoké Tatry zavreli pre horolezcov. Tí nesúhlasia a chcú zmeniť návštevný poriadok

18.04.2024 07:00

Vo Vysokých Tatrách platí až do konca mája jarná uzávera pre horolezcov aj skialpinistov.

vojna na Ukrajiny, Černihiv

ONLINE: Rutte: Niektoré štáty sedia na hromadách Patriotov. Kúpme ich pre Ukrajinu

18.04.2024 06:00, aktualizované: 07:20

EÚ by mala Ukrajine urgentne poskytnúť protivzdušnú obranu a urýchliť a zintenzívniť vojenskú pomoc vrátane delostreleckých nábojov a rakiet.

Fiala

VIDEO: Fiala si myslí, že slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu Česko asi nevyužije

18.04.2024 06:00

Slovenská vláda sa nepripojila k iniciatíve Prahy, keď sa kabinet Petra Fialu usiluje nakúpiť delostrelecké granáty pre Ukrajinu.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 413184x
Priemerná čítanosť článkov: 6886x

Autor blogu

Kategórie