OĽANO – spoločnosť s ručením obmedzeným
Bol to úžasný podnikateľský nápad. Inovatívny biznis model.
Obyčajní ľudia. Ako ochranná známka. Obchodná značka. Ale keďže vtedy HO už niekto predbehol. musel pridať aj niečo navyše. Nezávislé osobnosti.
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Spoločnosť s ručením obmedzeným. Spol. s r.o. Eseročka.
Poznáme to. Ide o obchodnú spoločnosť, v ktorej jej majiteľ (tzv. spoločník) ručí za jej záväzky len obmedzene – a to do výšky svojho individuálneho vkladu.
Ide teda o pomerne pofidérnu firmu z hľadiska jej spoľahlivosti a dôveryhodnosti na trhu (verejnosti). Aj preto nemôže napríklad vstúpiť na burzu a ponúkať verejne akcie. Ale v našich špecifických malokarpatských pomeroch to nie je žiaden problém. Majiteľ – spoločník dostal nápad s takouto spoločnosťou fungovať ako legitimný politický subjekt (ako tzv.politické hnutie) a kandidovať vo voľbách. Slobodných, demokratických. Slobodne a demokraticky. A nikto nenamietal. Aspoň na začiatku sa to javilo ako sranda a divadlo pre široké masy. Nová sranda-firma : Igor Matovič – OĽANO s.r.o. To bolo pred desiatimi rokmi.A ukázalo sa, že to celkom funguje. Pozrime sa ako presne.
Predmet podnikania
Získanie čistých nezdaniteľných (apriori už zdanených a teda nezávadných) peňažných prostriedkov od štátu v podobe tzv. príspevku štátu politickým stranám za získané hlasy v parlamentných voľbách. Podmienkou je získať aspoň 3 % platných hlasov, čo v našich podmienkach je niečo vyše 80 tisíc voličov – priaznivcov. Pre škandálistu, šaša, jútubera, fejsbúkistu, exhibicionistu, psychotika a provokatéra na Slovensku žiaden zásadný problém. S takto získanými financiami môže potom nakladať ľubovoľne a bez kontroly podľa vlastného rozhodnutia.
Cieľ podnikania
Uspokojenie svojich osobných ambícií, pudov a komplexov. V prípade väčšieho úspechu (po prípadnom vstupe do vlády) zakamuflovanie svojich prechádzajúcich daňových či podnkateľských podvodov, machinácií a priestupkov. V pozícii ústavného činiteľa prístup k strategickým dôverným informáciam štátneho i medzinárodného významu poskytujúcim nebývalé možnosti uplatnenia v osobných, podnikateľských, sebaprezentačných, relaxačných, diskreditačných, vydieračských, manipulačných a ďalších aktivitách v prospech (majiteľa) spoločnosti (OĽANO spol. s r.o.).
Zamestnanci a žoldnieri
Pre dosiahnutie svojich obchodných cieľov musí mať majiteľ spoločnosti zamestnancov a žoldnierov, ktorí konajú podľa jeho príkazov a v jeho prospech. Maximálne 150 na plný úväzok (aj keď len na dobu určitú max. 4 roky) plus ďalších ako živnostníkov, tichých (úplne) spoločníkov či dočasne najatých nezávislých freelancerov. O ich nábore, výbere, previerkach, zamestnaní, vyhadzove a plate rozhoduje výlučne majiteľ. Ten ich tiež podľa vlastného uváženia môže kedykoľvek posielať na detektor lži, masmediálny lynč či do mimoparlamentného vyhnanstva. Napriek takýmto hrozbám sa vždy našiel dostatok záujemcov o takýto lukratívny kšeft. V mnohých prípadoch išlo o extrémne ctižiadostivých jedincov podobnej (psychotickej) orientácie vrátane ohrdnutých politických skrachovancov z iných firiem, kde sa im nedarilo uspieť pod vlastnou obchodnou značkou.
Strana a vláda
Vnútorná štruktúra a riadenie spoločnosti OĽANO Ltd. je predmetom obchodného tajomstva. Dlhé roky žiadna štruktúra neexistovala, všetko zastrešoval samotný líder (majiteľ) spolu s maximálne dvomi-tromi ďalšími spoločníkmi či rodinnými príslušníkmi. Za spoločnosť koná jej majiíteľ, ktorý tiež ako jediný má podpisové právo pokiaľ ide o financie, kandidátske listiny, trestné oznámenia, účtovné uzávierky i autorské a ďalšie (napríklad televízne či internetové) práva. Majiteľ má tiež ako jediný právo verejne za firmu vystupovať, hovoriť, tancovať a plakať. To sa týka predovšetkým televíznych a internetových prezentácií ako sú tlačové konferencie, televízne diskusie, videá a fotografie na sociálnych sietiach. Žiadna iná riadiaca, kontrolná či revízna štruktúra v jeho firme nikdy neexistovala a neexistuje. Žiadne stanovy ani nič podobné, čo by majiteľa prípadne nejako obmedzovalo, regulovalo či iritovalo. Nik ho preto nemohol a nemôže ani teoreticky nahradiť, zastupovať či odvolať. To všetko mohol a môže len on sám samojediný. Nemal a nemá žiadneho vnútorného (v rámci firmy) konkurenta, oponenta či súpera. Nič ako zjazd, konferencia či iné vnútrofiremné (stranícke) fórum, kde by sa eventuálne mohla vyskytovať nejaká slobodná diskusia, voľby či kritická výmena názorov medzi majiteľmi, spoločníkmi či zamestnancami a žoldniermi. Ide o klasický aj keď silno skarikovaný a virtualizovaný príklad totalitnej organizácie, čo však u súkromných obchodných spoločností zameraných na ZISK nie je nič mimoriadne ani zakázané. U politických strán či subjektov činných vo voľbách je to však v demokratických krajinách zväčša zakázané až trestné, minimálne však podozrivé a veľmi nedôveryhodné. U nás nie.
Medzinárodné aspekty
Biznis model, na ktorom je postavená firma OĽANO Ltd., nie je vo svete ojedinelý. V poslednom desaťročí sa podobné koncepty objavili, zažiarili a uspeli aj v ďalších liberálnych demokraciách ako sú Taliansko, Francúzsko či USA. Virtuozita až bizardnosť, akú tento obchodno-politický novotvar nadobudol v našich malokarpatských slovenských podmienkach, je však aj v celosvetovom merítku nevídaná. Zdá sa však, že svoj vrchol a obdobie najväčšej slávy majú tieto novotvary v zahraničí už za sebou.
Budúcnosť
Je viacero možností, čo s tým u nás ďalej bude.
1. Metastázy. Novotvary podobného modelu inšpirované oslnivým úspechom firmy OĽANO spol. s.r.o. začnú vznikať a rýchlo sa širiť do celého organizmu našej malokarpatskej republiky, až ju úplne zahubia.
2. Organizmus štátu a spoločnosti skôr či neskôr rozpozná cudzorodú parazitickú štruktúru novotvaru typu OĽANO, vytvorí si prirodzené protilátky a postupne ho rozloží. Toto však predpokladá, že prirodzená imunita organizmu nie je ešte nezvratne oslabená a že ten novotvar nie je už v organizme príliš zažraný.
3. Novotvar OĽANO Ltd. narastie do takých obludných rozmerov, že sa nedokáže organizovať a udržať pokope ako jeden celok. Jeho primitívna parazitická funkcionalita nedokáže pôvodným autokratickým totalitným spôsobom fungovať na celoštátnej úrovni riadenia krajiny. Rozpadne sa a sám zanikne.
4. Na trhu sa objaví ešte agresívnejšia, mladšia, progresívnejšia a virtuálnejšia politicko-obchodná konštrukcia, ktorá v tvrdom konkurenčnom boji nakoniec firmu OĽANO a jej biznis model nahradí.
5. Majiteľ firmy sa z nejakých dôvodov – napríklad zdravotných (tzv, model Kiska), mentálnych a ústavno-právnych (model Mečiar), epidemiologických (model Boris Johnson) alebo údržbových (model Fico) – na dlhšiu dobu stiahne z verejného života a zíde tak z oči i z obrazoviek. Firma-novotvar sa následne v dôsledku nenahraditeľnosti jej majiteľa/zakladateľa a neexistencie nejakých pevných štruktúr, pravidiel a procesov alebo nejakého náhradného plánu (contingency plan) rozpadne na prach.
No uvidíme. Ak budeme mať ešte vôbec schopnosť a šancu uvidieť.
"langošoví pohrobkovia" sú ľudia, ...
Zdá sa, že autor je hrdý nositeľ titulu "absolvent... ...
Určite to nemysleli zle, keď ti toto povedali, ...
Tebe chlapče len zvieraciu kazajku a nepúšťať... ...
dobry business ...
Celá debata | RSS tejto debaty