Založ si blog

Pes (praktické aplikácie) – 2. časť

Pes – praktické aplikácie  (2. časť)

Dobrý deň, kolegovia a bratia brechavosti. Ako som bol už minule (Pes a jeho význam (1.časť)) spomenul, dnes si povieme niečo o praktickej aplikácii psov, údržbe, zapojení, realizačných schémach a každodennej obsluhe. Hneď na začiatku by som chcel upozorniť, že chov psa je záležitosť nesmierne psychicky a fyzicky náročná. Sú známe prípady – a nie je ich málo, že ľudia, ktorí precenili svoje schopnosti a podcenili psie, skončili ako vyvrheli v morálnom bahne, prípadne ľahli popolom a pod. Ale nechcem strašiť. Pozrime sa na vec pokojne a vecne.

Najprv, čo sa týka reťaze. Dobrá reťaz má psa spoločensky znemožniť a morálne eliminovať. Aj ten najcharakternejší a najlepší pes je ešte lepší, keď vie, že je uviazaný na reťazi. Zásadne volíme reťaz oceľovú alebo chrómovú. Zlaté a strieborné reťaze psa kazia. Stáva sa z neho pokrytec, snob a arogantný nadutec. Od samej pýchy prestáva brechať. Takto skazeného psa treba urýchlene utratiť.
Strava a psí metabolizmus je ďalší nesmierne dôležitý aspekt kynologickej praxe. Psa nielenže neprepchávame sušenými blškami a planktónom, ale sa o to ani nepokúšame. Jedálny lístok psa zostavujeme v spolupráci so Zoologickým ústavom SAV alebo kuchárom pohraničných vojsk. Lístok psovi ukážeme aspoň týždeň dopredu a zavesíme mu ho do búdy.
Už od malička navykáme psa čistote a hygiene. Aspoň raz denne psa osprchujeme, raz týždenne ho okúpeme v mlieku alebo smotane. V ostatnom vedieme psa k samostatnosti. Zásadne ho nelížeme, lebo keď si na to pes zvykne, už sa nikdy nebude lízať sám. Taktiež blchy mu vyberáme zubami iba v krajnom prípade. Každý pes by mal byť schopný vykonať si tieto hygienické úkony sám.
Slušne vychovaný pes, keď pohryzne poštára, vždy si umyje zuby.

Čo sa týka kefovania, môžeme ho kefovať sami, alebo ho naučíme chodiť sa kefovať do automatov na čistenie topánok. Väčšie psi sa môžu dať vykefovať v umývacej linke na Trabanty.
Do oblasti psej slušnosti a hygieny patrí aj vyvenčenie. Toto hrá v živote psa vôbec najdôležitejšiu úlohu. Pes, ktorý nebol tri dni vyvenčený, nutne hynie na následky strašnej psychickej depresie a ukrutného osmotického tlaku.

Ako prebieha samotný akt vyvenčenia.

Člen rodiny, zvyčajne najváženejší a najstarší, sa oblečie do večerných šiat, pripne si na hruď psie medaily a pripraví psa. Vezme ho na reťaz, remeň, prípadne ho hodí do kufra či kabelky a odvezie ho do veľkého mesta, kde sídli aspoň jedna pobočka Slovenského kynologického zväzu, najlepšie do Bratislavy. Prejde s ním všetky historické miesta a pamätihodnosti a nakoniec ho vyvenčí – t.j. kúpi mu malý veniec a navlečie mu ho na krk. Tieto vence sú najrozličnejšieho tvaru, vône a zloženia – ako napr. vence z prútia, z PVC bužírok, vavrínové vence, nafukovacie a naťahovacie vence, vence z gumy, krepového papiera, kukuričného šúpolia, vence hasičské, pohrebné a pamätné, vence na kľúčik, atď. Psovi je v podstate jedno, akým vencom je vyvenčený, ale pre jeho pána je to otázka prestíže a spoločenského postavenia.
Pes je po vyvenčení šťastný, radostne vrtí chvostom, napätie z neho vyprchá, ukrutný osmotický tlak mizne. Akýto rozdiel oproti psovi nevyvenčenému, ktorý, ak jeho nevyvenčenosť trvá príliš dlho, zbesnie.
Vyvenčenie sa prejavuje aj u psovich divých príbuzných, ale v oveľa menšej miere. Už si zvykli, že im ľudia vence nekúpia. Aj tak sa však aspoň raz v živote vyvenčiť musia. Robia to tajne, za tmy, v ústraní spôsobom, ktorý dodnes nie je známy. Psovité šelmy, či už líšky, vlky alebo iné druhy, ktorým sa to do desiateho roka nepodarí, takisto zbesnejú. Naše lesy sú plné besných líšok – svedectva ľudskej bezcitnosti a ľahostajnosti. A pritom by stačilo tak málo. Jeden jediný partiový papierový veniec.

—–

(c) jpp 1973

  • Pozn.: 65+ : Memoáre a pisoáre – útržky

Matovič – inficovaný, zmyslov zbavený

17.04.2021

Znova som raz zhrešil. Porušil som svoju vlastnú prísahu. A zasa som raz sledoval tlačovú besedu nášho spasiteľa. Deväťbolestného Jegora Pomätenoviča ONaNO-a, patróna Slovenska. Nechcem teraz rozoberať obsah a formu jeho vyhlásení ani to, prečo zasa tak vystrájal. Mňa zaujal najmä jeho aktuálny zdravotný stav. Chudáčik. Mal oči plné sĺz a ústa plné nenávisti a [...]

Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte.

28.03.2021

„Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte!“ Povedal svojho času Vasiľ Biľak – blahej pamäti. Bolo to po tzv. normalizácii, krátko po tom, ako zdravé jadro komunistickej strany porazilo oportunistov a revizionistov. „Odpúšťame vám, súdruhovia. Odpúšťame, ale nezabúdame.“ A ešte dávno – takmer 300 rokov – pred Vasiľom tieto slová [...]

Počuli sme slovo blázna 2

28.03.2021

Čítanie z Knihy mnohých tvári svätého Jegora Pomäteného, verš dvanásty. .. a tma bola nad priepasťou a duch Pomätený vznášal sa nad vodami. I riekol Jegor Pomätený „Urobme človeka na môj obraz“. A stalo sa tak. „A urobme ešte viac ľudí. Obyčajných ľudí.“ I stalo sa tak. A videl Jegor, že je to dobré. A nastal večer, a nastalo [...]

ČR Česko Cheb Koronavírus

V Česku klesol počet obyvateľov, umieralo výrazne viac ľudí

14.06.2021 12:16

Počet zomrelých je v Česku najvyšší od roku 1992. Dôvodom je aj pandémia.

petícia, bezpečnosť, chodci, cyklisti

Cyklisti sa chcú cítiť bezpečnejšie, žiadajú 1,5 metra na obiehanie

14.06.2021 12:00

Petícia, ktorú podpísalo vyše 18-tisíc ľudí, žiada, aby zákon striktne určil vodičom povinnosť obiehať cyklistov na ceste vo vzdialenosti 1,5 metra.

Sputnik V

Na vakcínu Sputnik V aktuálne čaká 4752 ľudí

14.06.2021 11:40

Najviac čakateľov, a to 605, je vo vekovej skupine 40 až 44 rokov.

Brusel NATO Summit čaputová naď

Čaputová: Summit NATO je v záujme obrany našich občanov

14.06.2021 11:39, aktualizované: 12:44

Prezidentka sa dnes, spolu s delegáciou, ktorú tvorí aj minister zahraničia Korčok , minister obrany Naď a vedúci Stálej delegácie SR pri NATO Bátor, zúčastní na summite NATO v Bruseli.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 363157x
Priemerná čítanosť článkov: 6155x

Autor blogu

Kategórie