Založ si blog

Babky-demokratky a bábky-herečky

V novodobej slovenskej operetnej republike sa pospolitý ženský živel aktívne prejavoval v rôznej podobe. V čase despotickej mečiarovskej diktatúry sa tu objavili celé zástupy jeho obdivovateliek a bezmedzných podporovateliek. Väčšinou boli už v staršom zrelom – dnes by sa politicky korektne povedalo seniorskom – veku. Spievali mu, zvonili zvončekmi, na Jeho zavolanie sa húfne schádzali na paši, teda na pasienkoch som chcel povedať, skladali o ňom piesne a básne, neochvejne a demokraticky mu odovzdávali hlasy v každých voľbách. A otec národa, vtedajší národný vodca a karpatský génius nazývaný LenOn, ich nežne a žoviálne nazval babky-demokratky. Tieto babky sa priamo v aktívnej politike vo vláde či parlamente nevyskytovali – teda až na pár odpudzujúcich výnimiek. Tvorili poslušnú, spoľahlivú a disciplinovanú masu, s ktorou mohol mečom opásaný Vojvodca manipulovať a argumentovať podľa ľubovôle.
Počas ďalších desaťročí sa tieto babky-demokratky postupne rozptýlili v iných stranách a hnutiach, z veľkej časti aj v urnových hájoch. Prakticky však o nich nebolo na verejnosti posledné roky počuť.
Až teraz sa tu znova vynárajú akoby znovuzrodené z morskej či pivnej peny. V novej najlepšej slovenskej vláde malokarpatského génia Igora Pomätenoviča ako aj v novom rodovo a majetkovo vyváženom parlamente na čele s jeho blahorodím Borisom Mnohorodičom Kopírnikom. Ide však o podstatne vynovenú, mladšiu, modernejšiu, akčnejšiu a emancipovanejšiu verziu ženského politického živlu. Sú to bábky. A herečky. Prípadne aj dve v jednom – bábkoherečky. Pekne vyfarbené – teda vymaľované, vlastne mejkapované som chcel povedať. Vyčesané. Dobre vymodelované. Nakaderené. Spredu aj zozadu titulované. Titulované,  presnejšie povedané – v pôvodnom znení s titulkami. Vždy pripravené vystúpiť pred kamerami. S dobrou výslovnosťou a gestikuláciou. S vytrénovanou schopnosťou rýchlo sa učiť cudzie texty a gestá akoby to boli ich vlastné. Slová a gestá takmer na nerozoznanie od originálov.  A s hereckou bravúrou ich na požiadanie a za slušný honorár predniesť pred publikom. Pozorne načúvať a interpretovať pokyny režiséra. Vodiť bábky, hovoriť, tancovať a spievať namiesto nich. Tieto bábky-herečky sa vedia dokonale a rýchlo vžiť do akejkoľvek role. Prevteliť sa do hocijakej aj galakticky vzdialenej postavy, postavenia a povolania. Naozaj dokážu zahrať hocikoho a hocičo.
V tomto mi pripomínajú legendárneho herca, národného umelca Františka Dibarboru. Keď mu kolegovia či publicisti na sklonku života vyčítali, že v čase husákovskej normalizácie prijal a stvárňoval aj postavy, postoje a myšlienky veľmi pochybného charakteru, tak Dibarbora odpovedal :
– Za také honoráre zahrám aj Leninovu riť! –

Ako sa očkuje na Slovensku – II.

20.01.2021

Stale vcelku svižne. Držíme si tempo. Pohľad na oficiálne celosvetové údaje o vykonaných očkovaniach ukazuje, že pri prvých dvadsiatich šiestich miestach k dátumu 19. januára je Slovensko na 21. mieste v percentuálnom počte zaočkovaných z celej populácie. Celosvetové štatistiky nie sú za všetky štáty aktualizované denne, preto 19. január, kedy bola za Slovensko [...]

Ako sa očkuje na Slovensku

13.01.2021

Mám na mysli samozrejme očkovanie proti COVID-19. A teraz nechcem komentovať tenistky s manželmi, kajakárov ani psychopata s jeho posadnutosťou nútenými masovými testovaniami a genocídou. Len fakty. Ako rýchlo postupuje táto vakcinácia u nás v porovnaní s ostatnými krajinami vo svete. Na moje počudovanie – celkom svižne. Zatiaľ. Keď si pozrieme oficiálne celosvetové [...]

Trnavský tribunál

09.01.2021

Norimberg, Haag a Trnava. Tri mestá, kde sa konali medzinárodné súdne tribunály s vojnovými zločincami a najvyššími politickými predstaviteľmi zodpovednými za masové vyvražďovanie obyvateľstva a zločiny proti ľudskosti. V Norimbergu súdili nemeckých fašistov za zločiny spáchané počas druhej svetovej vojny. Vyvraždené boli vtedy desiatky miliónov ľudí. V Haagu [...]

Covid / Koronavírus / Sanitka /

Epidémia covidu si na Slovensku vyžiadala už vyše 4-tisíc obetí

24.01.2021 10:10

Pribudlo 1 905 prípadov koronavírusu, urobili 16 498 PCR testov, pozitivita dosiahla 11,54 percenta.

koronavírus očkovanie vakcína

Mladší sa môžu dostať na očkovanie v lete

24.01.2021 10:00

Ak patríte do vekovej kategórie 18 až 45 rokov, tak sa na rad pri očkovaní môžete dostať niekedy v letných mesiacoch.

Slovenská technická univerzita

Školy majú učiť a nie prispôsobovať sa študentom

24.01.2021 09:00

Chceme vychovať generáciu slabochov alebo vzdelaných angažovaných mladých ľudí, pýta sa predseda Akademického senátu STU profesor Marián Peciar.

testovanie, testy, koronavírus

ONLINE: Britská mutácia straší Severanov, Nóri zatvárajú obchody

24.01.2021 08:00, aktualizované: 09:38

Prvýkrát od začiatku pandémie Nóri zatvárajú obchody. Prinútila ich k tomu nákazlivejšia mutácia vírusu z Británie.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 324189x
Priemerná čítanosť článkov: 6484x

Autor blogu

Kategórie