Založ si blog

Babky-demokratky a bábky-herečky

V novodobej slovenskej operetnej republike sa pospolitý ženský živel aktívne prejavoval v rôznej podobe. V čase despotickej mečiarovskej diktatúry sa tu objavili celé zástupy jeho obdivovateliek a bezmedzných podporovateliek. Väčšinou boli už v staršom zrelom – dnes by sa politicky korektne povedalo seniorskom – veku. Spievali mu, zvonili zvončekmi, na Jeho zavolanie sa húfne schádzali na paši, teda na pasienkoch som chcel povedať, skladali o ňom piesne a básne, neochvejne a demokraticky mu odovzdávali hlasy v každých voľbách. A otec národa, vtedajší národný vodca a karpatský génius nazývaný LenOn, ich nežne a žoviálne nazval babky-demokratky. Tieto babky sa priamo v aktívnej politike vo vláde či parlamente nevyskytovali – teda až na pár odpudzujúcich výnimiek. Tvorili poslušnú, spoľahlivú a disciplinovanú masu, s ktorou mohol mečom opásaný Vojvodca manipulovať a argumentovať podľa ľubovôle.
Počas ďalších desaťročí sa tieto babky-demokratky postupne rozptýlili v iných stranách a hnutiach, z veľkej časti aj v urnových hájoch. Prakticky však o nich nebolo na verejnosti posledné roky počuť.
Až teraz sa tu znova vynárajú akoby znovuzrodené z morskej či pivnej peny. V novej najlepšej slovenskej vláde malokarpatského génia Igora Pomätenoviča ako aj v novom rodovo a majetkovo vyváženom parlamente na čele s jeho blahorodím Borisom Mnohorodičom Kopírnikom. Ide však o podstatne vynovenú, mladšiu, modernejšiu, akčnejšiu a emancipovanejšiu verziu ženského politického živlu. Sú to bábky. A herečky. Prípadne aj dve v jednom – bábkoherečky. Pekne vyfarbené – teda vymaľované, vlastne mejkapované som chcel povedať. Vyčesané. Dobre vymodelované. Nakaderené. Spredu aj zozadu titulované. Titulované,  presnejšie povedané – v pôvodnom znení s titulkami. Vždy pripravené vystúpiť pred kamerami. S dobrou výslovnosťou a gestikuláciou. S vytrénovanou schopnosťou rýchlo sa učiť cudzie texty a gestá akoby to boli ich vlastné. Slová a gestá takmer na nerozoznanie od originálov.  A s hereckou bravúrou ich na požiadanie a za slušný honorár predniesť pred publikom. Pozorne načúvať a interpretovať pokyny režiséra. Vodiť bábky, hovoriť, tancovať a spievať namiesto nich. Tieto bábky-herečky sa vedia dokonale a rýchlo vžiť do akejkoľvek role. Prevteliť sa do hocijakej aj galakticky vzdialenej postavy, postavenia a povolania. Naozaj dokážu zahrať hocikoho a hocičo.
V tomto mi pripomínajú legendárneho herca, národného umelca Františka Dibarboru. Keď mu kolegovia či publicisti na sklonku života vyčítali, že v čase husákovskej normalizácie prijal a stvárňoval aj postavy, postoje a myšlienky veľmi pochybného charakteru, tak Dibarbora odpovedal :
– Za také honoráre zahrám aj Leninovu riť! –

Kontrola originality a Matovičove lži

27.06.2020

Po dlhšom čase pokoja a mieru v duši som to dnes zasa riskol. Napriek tomu, že to mám od lekárky zakázané. Vypočul som si v rozhlase (SRo) rozhovor s našim malokarpatským géniom Igorom Pomätenovičom (ONÁNO), patrónom Slovenska. Ako obvykle širil bludy a bacile, ale teraz najviac času a klamstiev venoval obhajobe diplomovej práce jeho blahorodia Borisa Mnohorodiča. Génius Igor [...]

Zrada a rozkol v sociálnej demokracii

26.06.2020

Mladý, výrečný, driečny a ctižiadostivý sociálny demokrat chcel rýchlo napredovať. Strana mu dávala možnosti rastu, vystrkovala ho ako vývesný aj obranný štít poctivosti, novosti a úprimnosti pred široké masy priateľov aj nepriateľov, Dostával veľa príležitostí sa ukázať a prejaviť, zoceliť sa v každodennom politickom boji. A národ to aj ocenil, vo voľbách [...]

ZOO Trnava – Výpredaj

01.06.2020

ZOO Trnava predá súkromníkom i spoločenským organizáciam v rámci jarného odpisu tieto druhy zvere : – 2 ks tiger záhradný, šľachtený, v záruke, nabehaných 5000 km, pojazdný-. 1 ks vtákopysk podivný, tatranský, živorodý, s náhradným pyskom, kloaka štandard vzadu, po generálke – 4 ks orol izbový, dvojvalcový,vzduchom chladený, s meniteľnou geometriou [...]

venezuela, Guaido

Venezuelský opozičný líder ďakuje Slovensku za to, že ho uznalo

02.07.2020 13:44

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó poďakoval na Twitteri Slovensku za to, že ho uznalo za dočasného prezidenta Venezuely.

SR parlament predseda Kollár diplomovka BAX

Kollár považuje výzvy na svoj odchod za vydieranie

02.07.2020 13:21

Boris Kollár považuje za vydieranie to, že koaliční partneri požadujú jeho odchod, aj keď sa ospravedlnil a nebude používať titul.

kamión na Cyklomoste slobody

Cyklomost "Chucka Norrisa" zatvorili. Preverujú, či ho nedorazil kamión

02.07.2020 13:04

Cyklomost podrobia diagnostickej skúške, či neprišlo k jeho poškodeniu alebo porušeniu statiky po tom, ako sa po ňom skúšal ísť kamión.

kaplnka

Cintorín sa premení na oddychový park

02.07.2020 13:00

Historický evanjelický cintorín pri Starej sladovni v Košiciach sa má premeniť na rekreačnú a oddychovú zónu s názvom Memoriálny park.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 263379x
Priemerná čítanosť článkov: 6931x

Autor blogu

Kategórie