Založ si blog

Blackout !

Tak nám náš malokarpatský génius Igor Pomätenovič Oňano znova zažiaril. Zjavil sa zástupom a zvestoval, že urobí zázrak.

Blackout. Teda niečo ako výnimočný stav a prakticky úplné zastavenie života na Slovensku na 3 týždne.
Údajným cieľom je záchrana národa a hospodárstva – a to za cenu krátkeho nemilosrdného zavretia všetkého a všetkých do izolácie – až na vojakov a stotisíc kľúčových pracovníkov. Týmto sa – raz a navždy – úplne zlikviduje koronavírus, a hneď potom sa naplno vráti život na Slovensku do normálu a šťastia, rozbehnú sa všetky továrne, obchody, služby, zábava, šport, showbiznis – skrátka všetko.
Toto mi veľmi pripomína tzv. teóriu veľkého skoku. Pred 60-timi rokmi v Číne tí najrevolučnejší vodcovia a kormidelníci hlásali heslo :
Tri roky tvrdej usilovnej práce teraz – a potom tisíc rokov blahobytu!
Výsledkom tohto čínskeho komunistického experimentu bolo veľa rokov hrdlačenia, bieda, hladomor a milióny mŕtvych.

Ale predstavme si na chvíľu, že by to tu na Slovensku naozaj nastalo, ten zázrakblackout. A že by sa nejakým zázrakom podarilo za tri týždne úplne vyhubiť koronavírus. Nasledujúci deň by všetci nastúpili do práce, do tovární, prevádzok, škôl, divadiel, obchodov, barov, reštaurácií, kaderníctiev a úradov.
A začali by slúžiť a vyrábať (teda tí z výrobných prevádzok). Ale pre koho by vyrábali? Kto by ich výrobky (a služby) objednával, kupoval a zaplatil? Veď – ako vieme – Slovensko je exportne orientovaná ekonomika, teda väčšina (možno 70%) produkcie smeruje zahraničným zákazníkom.

Ale čo títo naší zákazníci – odberatelia? Áno, sú zúfalí, deprimovaní, neštastní. Ale nie preto, že by im slovenskí výrobcovia nevedeli, nestíhali či nechceli dodávať svoju produkciu – autá, oceľ, žinčicu. Sú neštastní a zúfalí z toho, že nimi úpenlivo požadované a objednané výrobky nestíhajú dodávať činski a ďalší nie-slovenskí výrobcovia. A aké sú to výrobky? No rúška, respirátory, pľúcne ventilátory, testy (aj rýchlotesty), hygienické potreby, dezinfekcia, ochranné prostriedky. Lieky. Potraviny. Obilie. Ryža. Šošovica.

Blackout!

PS. Alebo že by prvý apríl ?

OČKOVANCI A PREKONANCI

20.11.2021

Je to jasné. Treba nám rozšíriť slovnú zásobu. Slovník slovenského jazyka. Počas pandémie Covidu sa v tzv. úradnej reči dnes už veľmi často objavuje slovné spojenie označujúce človeka, ktorý je zaočkovaný (proti COVIDu) a potom ďalšiu veľkú skupinu jedincov, ktorí chorobu (COVID) prekonali. Viacslovné formulácie označujúce takýchto jednotlivcov sú dosť [...]

Matovič – inficovaný, zmyslov zbavený

17.04.2021

Znova som raz zhrešil. Porušil som svoju vlastnú prísahu. A zasa som raz sledoval tlačovú besedu nášho spasiteľa. Deväťbolestného Jegora Pomätenoviča ONaNO-a, patróna Slovenska. Nechcem teraz rozoberať obsah a formu jeho vyhlásení ani to, prečo zasa tak vystrájal. Mňa zaujal najmä jeho aktuálny zdravotný stav. Chudáčik. Mal oči plné sĺz a ústa plné nenávisti a [...]

Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte.

28.03.2021

„Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte!“ Povedal svojho času Vasiľ Biľak – blahej pamäti. Bolo to po tzv. normalizácii, krátko po tom, ako zdravé jadro komunistickej strany porazilo oportunistov a revizionistov. „Odpúšťame vám, súdruhovia. Odpúšťame, ale nezabúdame.“ A ešte dávno – takmer 300 rokov – pred Vasiľom tieto slová [...]

pakistan nehoda oheň autobus

Po nehode autobusu na juhozápade Pakistanu je na mieste najmenej 40 mŕtvych

29.01.2023 08:38

Vozidlo explodovalo po páde z mosta.

leopard 2

Nemecká zbrojovka: Sme schopní vyrobiť viac tankovej munície, než svet potrebuje

29.01.2023 07:46

Nemecká zbrojovka Rheinmetall je pripravená výrazne zvýšiť výrobu tankovej a delostreleckej munície, aby uspokojila silný dopyt Ukrajiny i západných krajín.

Petr Pavel, Česko, voľby

New York Times: České voľby boli testom populizmu. Denník upozorňuje aj na Fica

29.01.2023 07:00

Súboj o post českého prezidenta bol podľa amerického denníka New York Times prvým v rámci série dôležitých volieb v strednej a východnej Európe.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev rokuje o raketách dlhého doletu. Cieľom je aj Krym

29.01.2023 06:03, aktualizované: 07:59

Ukrajina rokuje o dodávkach rakiet dlhého doletu, aby mohla ničiť ciele hlboko za frontovou líniou, napríklad sklady munície.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 60
Celková čítanosť: 401136x
Priemerná čítanosť článkov: 6686x

Autor blogu

Kategórie