Založ si blog

Biľak a Matovič

Čo majú spoločné Vasiľ Biľak a Igor Matovič?
Dosť. Napríklad to, že obaja dokážu púhym pohľadom odhaliť škodnú. Nepriateľa, zlodeja.
Vasiľ takto odhaľoval triedneho nepriateľa, Igor zasa pozrie do očí a hneď v tých očiach vidí, že ide o zlodeja.

Čože? Kto? Pýtate sa, kto je to – Igor Matovič? To hádam nie! To u nás už dnes vie predsa každý.

Aha, pardon! Vy sa pýtate, kto je Vasiľ Biľak. Jasné. Nie každý ho dnes pozná.
Ale my, riziková skupina 65+ si ho pamätáme. Iste. Kľud. Už nežije. Zomrel. Ako 96 ročný. Ale pred dávnymi rokmi, keď vonku (v ČSSR) zúril reálny socializmus, bol Vasiľ Biľak hlavný ideológ komunistickej strany. Ultrakonzervatívny, tvrdý, výrečný až ukecaný, profesionálny revolucionár, RSDr., pôvodným povolaním krajčir, písal listy Brežnevovi. A traduje sa o ňom aj takáto historka.

— –

Sedí Vasiľ na straníckej ideologickej konferencii, po jeho zásadnom vyčerpávajúcom prejave nasledujú ďalšie vystúpenia (tzv. plenárna diskusia). Vasiľ to všetko z pódia za predsednickym stolom ostražito sleduje a počúva napriek tomu, že vystúpenia ostatných súdruhov sú dosť monotónne, dlhé a nezáživné. Uspávajúce.
I zrazu Vasiľ pošepne svojmu najbližšiemu súdruhovi z predsedníctva:
– Ja už dnes dokážem púhym pohľadom rozoznať triedneho nepriateľa.
– Ale no, súdruh Biľak. To nie je možné.
– Akože nie. Ja to viem. Pozriem na človeka a hneď vidím, kto je triedny nepriateľ a kto nie. Napríklad hentam dole, v sále. Ten vzadu v poslednomm rade s fúzami, a aj tento tu pod pódiom v druhom rade vpravo a tá súdružka vedľa neho – to sú jasní triedni nepriatelia. A všetci ostatní tu v sále sú verní a spoľahliví súdruhovia oddaní myšlienke triedneho boja.
– A súdruh Biľak, môžeš nám prezradiť, podľa čoho si tých triednych nepriateľov rozpoznal?
– To je jednoduché, súdruh. Pozriem. Vidím. Triedny nepriateľ totiž nikdy nespí.

Matovič – inficovaný, zmyslov zbavený

17.04.2021

Znova som raz zhrešil. Porušil som svoju vlastnú prísahu. A zasa som raz sledoval tlačovú besedu nášho spasiteľa. Deväťbolestného Jegora Pomätenoviča ONaNO-a, patróna Slovenska. Nechcem teraz rozoberať obsah a formu jeho vyhlásení ani to, prečo zasa tak vystrájal. Mňa zaujal najmä jeho aktuálny zdravotný stav. Chudáčik. Mal oči plné sĺz a ústa plné nenávisti a [...]

Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte.

28.03.2021

„Odpúšťam vám. Ale draho to zaplatíte!“ Povedal svojho času Vasiľ Biľak – blahej pamäti. Bolo to po tzv. normalizácii, krátko po tom, ako zdravé jadro komunistickej strany porazilo oportunistov a revizionistov. „Odpúšťame vám, súdruhovia. Odpúšťame, ale nezabúdame.“ A ešte dávno – takmer 300 rokov – pred Vasiľom tieto slová [...]

Počuli sme slovo blázna 2

28.03.2021

Čítanie z Knihy mnohých tvári svätého Jegora Pomäteného, verš dvanásty. .. a tma bola nad priepasťou a duch Pomätený vznášal sa nad vodami. I riekol Jegor Pomätený „Urobme človeka na môj obraz“. A stalo sa tak. „A urobme ešte viac ľudí. Obyčajných ľudí.“ I stalo sa tak. A videl Jegor, že je to dobré. A nastal večer, a nastalo [...]

Kajs Saíd / Tunisko /

Ústavná kríza v Tunisku: Po premiérovi prezident Saíd odvolal dvoch ministrov

27.07.2021 07:27

Tuniský prezident Kajs Saíd tiež pozastavil činnosť parlamentu na 30 dní. Vládnuca Strana obnovy označila tieto kroky za štátny prevrat, iní hovoria o "útoku na demokraciu".

Joe Biden / Mustafa Kázimí /

Biden: Bojová misia USA v Iraku sa skončí do konca roka, vzťahy s Bagdadom vstupujú do novej fázy

27.07.2021 07:10

V súčasnosti v Iraku pôsobí 2 500 amerických vojakov, ktorí pomáhajú miestnym silám čeliť zvyškom skupiny Islamského štátu.

Veľká Británia / Loď /

Paríž a Londýn podpísali dohodu o ochrane Lamanšského prielivu pred teroristickými útokmi

27.07.2021 07:01

Dokument sa týka spoločnej ochrany prielivu pred potenciálnym útokom teroristov, ktorí by si mohli za cieľ zvoliť veľké plavidlo, napríklad trajekt.

Mun Če-in / Kim Čong-un / Severná Kórea / Južná Kórea /

Severná a Južná Kórea nečakane obnovili cezhraničnú komunikáciu

27.07.2021 06:38

Lídri krajín sa tiež dohodli na tom, že čo "najskôr obnovia vzájomnú dôveru medzi oboma Kóreami a že budú vo vzťahoch opäť pokračovať,“ uviedla vo vyhlásení kancelária juhokórejského prezidenta.

johanpp

Všetci nemôžu byť filozofmi, ale každý by mal vo vlastnom záujme aspoň desať minút denne rozmýšľať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 366466x
Priemerná čítanosť článkov: 6211x

Autor blogu

Kategórie